Słowniki

Okładka
Włodzimierz Appel, Zofia Abramowiczówna
Trzecia edycja naszego słownika, wzorem poprzednich, adresowana jest nie tylko do filologów klasycznych i neogrecystów, ale także do szerszego kręgu osób, których kontakt z antykiem, zwłaszcza z jego grecką postacią, jest częstszy niż sporadyczny. Okazjonalnie zaś może z niego skorzystać każdy, kto ciekaw jest obecności w języku polskim, i w wielu innych współczesnych językach, słów wywodzących się w prostej linii z języka starogreckiego, albo ktoś, kto na przykład poszukuje oryginalnego brzmienia znanych mu skądinąd imion własnych związanych z historią, mitologią, topografią i kulturą starożytnej Grecji.
64,00 zł
64,00 zł
Okładka
W tym obrazkowym słowniku każde słówko zostało zilustrowane oraz zapisane w języku ukraińskim i polskim. Książka jest pomocna dla dzieci z Ukrainy uczących się języka polskiego oraz dla dzieci z Polski, które chcą poznać język swoich ukraińskich przyjaciół.
34,90 zł
34,90 zł
Okładka
s. Jadwiga Jakubiec FMA, Natalia Celer
Rozmówki polsko-ukraińskie ze słowniczkiem. Praca składają się z trzech części: Rozmówek, Kategorii zawodowych oraz Praktycznych porad i informacji. Użytkownik znajdzie w niej słownictwo ogólne (niezbędne podczas robienia zakupów czy szukania pracy), specjalistyczne terminy związane z wykonywaniem danej profesji (np. w usługach, na budowie czy w gastronomii) oraz wzór umowy o pracę, wynajmu mieszkania i CV.
17,00 zł
17,00 zł
Okładka
Natalia Celer
Słownik ukraińsko-polski, polsko-ukraiński z rozmówkami jest jednym z serii słowników dwujęzycznych z rozmówkami. Słownik jest szczególnie polecany osobom rozpoczynającym naukę języka ukraińskiego.

Słownik zawiera około 25 000 haseł i zwrotów współczesnego języka ukraińskiego. Wyrazy ukraińskie opatrzone zostały akcentem ułatwiającym wymowę.
16,99 zł
16,99 zł
Okładka
Bożena Zinkiewicz - Tomanek, Oksana Baraniwska
Słownik ukraińsko-polski zawiera ponad 6300 haseł, ułożonych alfabetycznie, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazów najczęściej używanych.

W znacznym stopniu ułatwi on korzystanie z podręczników do nauki języka ukraińskiego: Język ukraiński dla początkujących oraz Język ukraiński dla średniozaawansowanych, bowiem znalazły się w nim wszystkie wyrazy, które zostały użyte w tej serii podręczników. W przypadku wyrazów wieloznacznych uwzględniono przede wszystkim podstawowe znaczenia, które wystąpiły w poszczególnych lekcjach.

Do każdego wyrazu hasłowego dodano informację gramatyczną: dla rzeczownika – rodzaj, deklinację oraz podstawowe formy przypadkowe, dla czasownika – aspekt czasownika, koniugację oraz podstawowe formy osobowe. W wielu wyrazach hasłowych przytoczono przykłady wykorzystania w różnych kontekstach.
29,90 zł
29,90 zł
Okładka
ks. Anastazy Nadolny
Słownik zawiera biogramy księży diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1921–1945 i w zamyśle autora ma być kontynuacją monumentalnego dzieła ks. Henryka Mrossa – Słownika biograficznego księży diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1821–1920 (Pelplin 1995). Przy pisaniu niniejszego Słownika korzystano z materiałów zgromadzonych przez naszego Biografa, których nie zdążył on opracować i opublikować. Pod względem metodologicznym obecny Słownik nieco różni się w swej koncepcji od założeń ks. Mrossa, gdyż uwzględniono w nim także sporą liczbę księży diecezjalnych i zakonnych, nieinkardynowanych do diecezji chełmińskiej, którzy w czasie wojny i po jej zakończeniu podjęli w niej pracę na stałe bądź czasowo.

Układ Słownika. Oprócz wstępu zamieszczono wykaz skrótów ogólnych i instytucji, skrótów czasopism i wydawnictw ciągłych oraz bibliografię ze skrótami cytowań, a także wykorzystane źródła archiwalne. W Słowniku znalazło się 612 biogramów – 536 kapłanów inkardynowanych do diecezji (zarówno wyświęconych dla diecezji, jak również przybyszów z innych diecezji i zakonników, lecz inkardynowanych) i 76 nieinkardynowanych. Aby nie komplikować korzystania z opracowania, wszystkie biogramy ułożono alfabetycznie w jednym bloku. Przy księżach przybyłych z innych diecezji i zakonów w haśle podawano przynależność diecezjalną lub zakonną. Natomiast przy księżach, gdzie tego nie uczyniono, należy domyślać się, że byli inkardynowani do diecezji chełmińskiej, co nie oznacza, że wszyscy byli dla tej diecezji święceni, gdyż wielu z „przybyszów” dopiero po podjęciu pracy, na złożony wniosek, zostało przez biskupa do niej inkardynowanymi. Dla wszystkich osób kryterium włączenia do Słownika była data święceń przyjętych w latach 1921–1945, niezależnie od daty śmierci; ostatni ksiądz z tej grupy zmarł w 2012 roku. W grupie księży „przybyszów” (nieinkardynowanych) zastosowano selekcję. Pominięto tych duchownych, którzy w czasie wojny i po wojnie na krótko podjęli pracę w diecezji, często przelotnie, nie zostawiając w dokumentacji Kurii Biskupiej wystarczającego materiału do opracowania biogramu.

Słownik jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim księży pracujących w trzech diecezjach gdańskiej metropolii: archidiecezji gdańskiej, diecezji pelplińskiej i toruńskiej oraz części diecezji bydgoskiej – wyłonionych z dawnej obszernej diecezji chełmińskiej.
150,00 zł
150,00 zł
Okładka
Amy Cartwright
Mój pierwszy słownik to książka, dzięki której maluch pozna wiele nowych słów. Są one pogrupowane w tematy odpowiadające światu małych dzieci, takie jak: W domu i w ogrodzie, Przy stole, Zabawa, Pojazdy, Moje ubrania czy Zwierzęta. Każdemu słowu towarzyszy przyjazna i czytelna ilustracja. Książka jest nie tylko idealnym sposobem budowania słownictwa, ale także doskonałą inspiracją do rozmowy. Mój pierwszy słownik to mnóstwo nauki i zabawy dla każdego malucha!
33,90 zł
33,90 zł
Okładka %
Piotr Sztompka
Prof. Piotr Sztompka po raz kolejny udowadnia, że każdy z nas potrzebuje języka socjologii, by lepiej rozumieć swój los, trafniej wyrażać nasze życiowe potrzeby i kształtować nasz sposób postrzegania świata. Jak sam pisze, "życie w społeczeństwie wymaga znacznie więcej subtelnych rozróżnień i pojęć na ich oznaczenie. Co najmniej owe tysiąc".
• Autorskie definicje najważniejszych terminów socjologicznych, których nie znajdziesz nigdzie indziej.
• Książka niezbędna nie tylko socjologom i studentom, ale też politykom, dziennikarzom, menedżerom, samorządowcom. Słowem - każdemu światłemu obywatelowi, który świadomie i racjonalnie chce przeżyć swoje życie.

• Przy pisaniu niniejszej książki autor kierował się zasadą Wittgensteina: "Wszystko, co może być powiedziane, może być powiedziane jasno, a o tym, co nie może być tak powiedziane, trzeba milczeć". Zrozumienie socjologii nigdy nie było tak proste!
59,99 zł 55,00 zł
59,99 zł 55,00 zł
Okładka
Gianni Guadalupi, Alberto Manguel
Oto prawdziwa uczta dla miłośników literatury i nieskrępowanej wyobraźni.

Podróż do Zamku Kafki, na wyspę Robinsona Crusoe, do Krainy Czarów Lewisa Carrolla, Hogwartu i Doliny Muminków, niewidzialnych miast Itala Calvina, Márquezowskiego Macondo, na Wyspę Bezkształtną Alfreda Jarry’ego, w głąb Tolkienowskiego Śródziemia czy Ziemiomorza Ursuli Le Guin. Mają tu swoje miejsce satyryk Swift i historyk Strabon, E.T.A. Hoffmann i Coleridge, Raymond Roussel i Rabelais, na wpół brukowy Rider Haggard i fizyk George Gamow, Casanova i Bruno Schulz. Na potrzeby naszej edycji powstały hasła „polskie”: miejsca Kołakowskiego, Gombrowicza, Gałczyńskiego, Witkacego.

„Byliśmy zgodni – piszą autorzy – co do tego, że musimy starannie wyważyć praktycyzm i fantazję. Uznając za pewnik faktyczność fikcji i fikcyjność faktów, postanowiliśmy traktować wybrane teksty równie poważnie, jak traktuje się raporty podróżnika po niezbadanych dotąd krainach bądź zapiski kronikarza, przytaczając jedynie informacje z pierwotnego źródła bez własnych inwencji. […] oparliśmy pomysł książki na dziewiętnastowiecznych bedekerach – reliktach z czasów, gdy podróże w świecie rzeczywistym obfitowały jeszcze w podniety i przygody. W miarę jednak postępu prac nad projektem lista haseł wydłużała się w nieskończoność. Wobec olbrzymiej rozległości urojonego wszechświata musieliśmy ze względów praktycznych wytyczyć pewne granice. Najpierw świadomie ograniczyliśmy się do miejsc, które podróżny ma szanse odwiedzić, wykluczyliśmy zatem wszelkie piekła oraz krainy z przyszłości, a także pozaziemskie. Postanowiliśmy pominąć takie miejsca, które są w istocie maską istniejących okolic. Dla niektórych haseł nie mamy jednak przekonującej wymówki. W ostatecznym rozrachunku przyznajemy, że pewne miejsca kazał nam wybrać po prostu ten nieopisany dreszcz, który budzi w nas prawdziwe dzieło literackie. Świat byłby bez nich dużo uboższy”.

„Słownik ten jest erudycyjną zabawą, ale i popisem wielkiego oczytania, wzorowanym na dziełach Jorge Louisa Borgesa i Umberta Eco, a także świadectwem bogactwa i różnorodności tradycji naszej kultury”.
129,00 zł
129,00 zł
Okładka
ks. Robert Romuald Kufel
Celem wydania kilkutomowego Słownika… jest przedstawienie sylwetek księży pracujących w Kościele gorzowskim w latach 1945-1956. W gronie tego duchowieństwa znaleźli się księża autochtoni, po zakończeniu wojny przez pewien czas pozostający na Ziemiach Odzyskanych, księża diecezjalni i zakonni, którzy przyjechali wraz z wiernymi z Kresów Wschodnich lub z pozostałych regionów, np. z Wielkopolski, Mazowsza i Małopolski, oraz duchowni, którzy po zakończeniu wojny otrzymali święcenia kapłańskie w Kościele gorzowskim. Każdy tom składa się z biogramów w układzie alfabetycznym oraz indeksu księży, osób i miejscowości, które odnoszą się do danego tomu. Na końcu każdego tomu umieszczono fotografie księży, których noty biograficzne weszły w skład Słownika, a które udało się odnaleźć w archiwaliach i różnego rodzaju opracowaniach.
38,00 zł
38,00 zł
Okładka
prof. dr hab. Hugolin Langkammer
O. prof. F.M. Rosiński, mając wgląd do Słownika, stwierdził, że odnosił czasem wrażenie, że w poszczególnych hasłach przemawiał do niego biolog czy medyk, a nie tylko biblista (np. hasła „mózg”, czy „oko”).
Podręczny słownik warto polecić każdemu, kto zgłębia Biblię, nie tylko teologom, ale każdemu chrześcijaninowi.
28,00 zł
28,00 zł
Okładka %
Luigi Borriello, Raffaele di Muro OFM Conv
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren, naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania. Słownik uwzględnia różne fakty lub wydarzenia potwierdzone w ciągu wieków w doświadczeniach wielu świętych. Opisane fenomeny mogą być albo percypowane wyłącznie przez duszę, która taki dar otrzymuje (lokucje, wizje, objawienia…), albo uwidaczniane na zewnątrz i obserwowane przez ludzi mających kontakt z osobami, które noszą tego znaki (ekstazy, lewitacje, stygmaty…).

Hasła tego słownika – napisane przez uczonych, którzy posługując się ścisłą metodą naukową, potrafią łączyć teologię duchową i mistyczną z psychologią i medycyną – są udokumentowaną i bezpieczną mapą, pozwalającą w świetle wiary chrześcijańskiej zorientować się w świecie nadzwyczajnych fenomenów. Książka zawiera: 67 haseł odnoszących się do fenomenów mistycznych (pojęcie, przykłady i interpretacja fenomenu), 6 artykułów poświęconych charakterystycznym przykładom osób, które doświadczyły fenomenów mistycznych (m.in. św. Franciszka z Asyżu, św. Teresy z Avili, św. Ojca Pio), 2 artykuły omawiające relacje między substancjami psychoaktywnymi a mistyką oraz medycyną zintegrowaną a mistyką.
34,00 zł 31,00 zł
34,00 zł 31,00 zł
Okładka
Zofia Cygal - Krupa, Małgorzata Pachowicz, Krystyna Choińska
51,00 zł
51,00 zł
Okładka
Zofia Cygal - Krupa, Małgorzata Pachowicz, Krystyna Choińska
51,00 zł
51,00 zł
Okładka
Anna Kłys
Słownik zawiera około 44000 haseł. Jest przeznaczony dla szerokiego kręgu użytkowników języka łacińskiego takich jak historycy, prawnicy, świat medyczny, biolodzy, botanicy, duchowieństwo, filozofowie oraz miłośnicy kultury klasycznej. Zawiera przede wszystkim hasła typu ogólnego, można jednak w nim znaleźć również specjalistyczne określenia przydatne dla powyższych odbiorców. Szczególnie osoby związane z medycyną i farmacją znajdą tutaj bardzo obszerne słownictwo z zakresu anatomii, chorób oraz nazw leków.

Łacina występująca w tym słowniku jest tzw. łaciną współczesną, a za taką uważa się język łaciński używany od końca XIX wieku do dnia dzisiejszego. Z jednej strony jest on wykorzystywany w sformalizowanej formie w taksonomii, medycynie i prawie, z drugiej łacina pozostaje obok języka włoskiego językiem urzędowym Państwa Watykańskiego. W środowiskach akademickich podtrzymuje się także tradycję mówienia po łacinie, która jest wciąż wzbogacana nowym słownictwem, potrzebnym np. do określenia nowinek technologicznych.
49,90 zł
49,90 zł
Okładka
Lidia Drabik
23 000 haseł i wyrazów pochodnych, w tym zapożyczenia najnowsze, np. banować, celebryta, coming out, debeściak, googlować, iPhone, lans
Formy odmiany wyrazów
Autentyczne przykłady użycia zaczerpnięte z Korpusu Języka Polskiego PWN
Komentarze normatywne podawane przy hasłach, których znaczenie, użycie lub kontekst mogą budzić wątpliwości
Wyczerpujące informacje o pochodzeniu wyrazów
Zestawienia zbiorcze wybranych haseł, np. jednostki miar, waluty państw świata, a także krótka historia zapożyczeń
Indeks ułatwiający znalezienie hasła o nieznanej pisowni, ale znanej wymowie.
59,90 zł
59,90 zł
Okładka
Jest to praktyczne kompendium chorób i problemów zdrowotnych występujących u dzieci, przeznaczone dla rodziców i opiekunów.
W pierwszej części książki znajdują się wiadomości ogólne, dotyczące rozwoju dziecka, od życia płodowego do wieku szkolnego, zasad prawidłowego odżywiania, najważniejszych objawów chorobowych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa w domu i poza nim. Druga część publikacji stanowi leksykon chorób wieku dziecięcego, podzielonych na poszczególne specjalności medyczne, w tym m.in.: alergologię, chirurgię, dermatologię, gastroenterologię, endokrynologię, kardiologię nefrologię, okulistykę, ortodoncję, psychiatrię, psychologię, pulmonologię i reumatologię. W przystępnie napisanych hasłach uwzględniono przyczyny i objawy chorób oraz metody ich leczenia, a także praktyczne wskazówki dla rodziców.
W książce, napisanej przez zespół wybitnych specjalistów, uwzględniono polskie realia i normy rozwoju oraz specyfikę zachorowań spotykaną w naszym kraju.
79,00 zł
79,00 zł
Okładka
Podręcznik nr AZ-12-01/18-PO-1/21 do nauczania religii rzymskokatolickiej na terenie całej Polski, z zachowaniem praw biskupów diecezjalnych, przeznaczony dla klasy II szkoły podstawowej, zgodny z programem nauczania numer AZ-1-01/18.

Niniejszy podręcznik z ćwiczeniami dla klasy drugiej szkoły podstawowej został opracowany zgodnie z wymogami zawartymi w nowej podstawie programowej z 9 czerwca 2018 roku i jest zgodny z programem nauczania nr AZ-1-01/18. Składa się on z dwóch części podzielonych na rozdziały (łącznie 63 jednostki lekcyjne).

Klasa druga to etap edukacyjny prowadzący do rozbudzania w dzieciach tęsknoty za Tym, który jest źródłem bezpieczeństwa, pokoju, miłości. Struktura katechezy w podręczniku ucznia „ Historia biblijna” i „ Odniesienie do życia” ułatwi dzieciom wprowadzenie poznanych prawd wiary w relacje z Bogiem, rówieśnikami, dorosłymi.

Podczas katechez uczniowie poznają Osobę Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata, oraz rolę Ducha Świętego w budowaniu Królestwa Bożego. Poszczególne jednostki lekcyjne zostały tak zaplanowane, aby uczeń mógł zrozumieć bezinteresowną i bezwarunkową miłość Boga, która najpełniej objawia się umiłowanym Synu przychodzącym na ziemię, by być blisko człowieka, roztaczać nad nim opiekę i stać się jego przyjacielem. By go ZBAWIĆ. Scenariusz lekcji został tak opracowany by uzyskana wiedza pomogła uczniom przyjąć łaskę wiary, otworzyć serce Jezusowi, rozbudzić miłość do Boga i kształtować postawę dziecka Bożego.

Każdy temat zawiera odniesienie do Pisma Świętego oraz do doświadczeń dziecka z jego życia codziennego. Pomocne w poznawaniu i pogłębieniu Bożej nauki będą zawarte w podręczniku różnorodne zadania. Dla ułatwienia zostały one oznaczone kolorowymi ikonkami. Każda katecheza zawiera list skierowany do rodziców i opiekunów z informacją o materiale, który został zrealizowany, zadaniach wykonanych podczas lekcji, aktywności i o postępach ucznia. To doskonała forma pomocy dla rodziców w prowadzeniu ich dziecka do Pana Jezusa. Przygotowano również zestaw katechez okolicznościowych, które można wykorzystać w odpowiednim okresie liturgicznym.
25,49 zł
25,49 zł
Okładka
Dotychczas na rynku wydawniczym brakowało dwujęzycznego słownika terminów teologicznych. Wydawnictwo Hlondianum wypełnia tę lukę. Materiały źródłowe autorki zebrały w oparciu o zasoby Biblioteki Muzeum Brytyjskiego. Słownik obejmuje 3700 haseł w każdej części oraz dodatkowo mały katechizm i kilkanaście modlitw. Publikacja może być przydatna przede wszystkim księżom i misjonarzom, pielgrzymom, uczestnikom międzynarodowych rekolekcji czy internetowych grup dyskusyjnych, którym brakuje słownictwa w bezpośrednim przekazie prawd religijnych. To również interesujący obszar tematyczny, który z pewnością może być wyzwaniem dla wszystkich zainteresowanych samym językiem angielskim.
15,00 zł
15,00 zł