Powrót na poprzednią stronę

Pakiet 'Listy starego anioła do młodego', 'Listy starego diabła do młodego'

Pakiet "Listy starego anioła do młodego", "Listy starego diabła do młodego"

C. S. Lewis, Janusz Pyda OP

Wydawnictwa różne

oprawa: miękka

INDEKS: AAA0397B16102

Cena: 45,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

LISTY STAREGO DIABŁA DO MŁODEGO

W Listach starego diabła "piekielna ekscelencja", podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, młodszym diabłem, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. Najważniejsze z nich to pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

LISTY STAREGO ANIOŁA DO MŁODEGO

Książka Janusza Pydy OP – podobna w formie i bliska pod względem treści Listom starego diabła… C.S. Lewisa – pozwala w sposób swobodny i przystępny, ze swadą, ironią i poczuciem humoru poruszyć wiele ważnych dla współczesnego człowieka i chrześcijanina tematów. Stary anioł pisze m.in. o egoizmie, autorytetach, duchowości i psychologii, o hipokryzji, młodości i podejmowaniu decyzji, o spowiedniku, ryzyku wiary i odpowiedzialności. Jest to książka niebanalna i dostępna dla wszystkich!

Mój drogi Kasjelu, z całym szacunkiem dla Twojego podopiecznego, ale jako nieodrodny przedstawiciel swojej płci jest on z natury egoistą i hipochondrykiem znacznie większym niż jego żona. Mężczyźni kuszeni są jednak do tego, aby stać się doskonałymi kobietami. Dbają o swój wygląd w takim wymiarze, w jakim kobieta dbać powinna, i rozwijają w sobie takie cechy, które są piękne i wspaniałe, ale jednak nie do nich należą. W ten sposób nasi męscy podopieczni stają się niezwykle wrażliwymi i wypielęgnowanymi narcyzami. (fragment książki)

O AUTORACH:

Janusz Pyda – dominikanin, urodzony w 1980 roku, absolwent filozofii UJ i teologii PAT, sekretarz dominikańskiego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, prowadzi zajęcia z logiki i teologii dogmatycznej. Publikował w „Teofilu”, „Znaku”, „Christianitas” i „Teologii Politycznej”. Mieszka w Krakowie.

Clive Staples Lewis lub Jack - jak wolał by go nazywano, urodził się w Belfaście w Północnej Irlandii 29 listopada 1898 roku.
Jego wczesne dzieciństwo spędzane w olbrzymim domu ze spadzistym dachem, otoczone wielkim ogrodem, w którym to Jack uwielbiał się bawić z trzy lata młodszym bratem, Warniem, było szczęśliwe i beztroskie.
W domu znajdowała się biblioteka, w której oprócz wielu innych, tłoczyły się na półkach ulubione książki chłopca: Wyspa skarbów Stevensona i Tajemniczy ogród Burnetta.
Beztroski czas zakończył się nagle, kiedy w 1908 roku zachorowała poważnie jego matka i wkrótce zmarła na raka. Po jej śmierci obaj chłopcy zostali wysłani do szkoły z internatem w Anglii, którą Lewis szczerze nienawidził za surowe reguły i nieżyczliwego dyrektora. Na szczęście dla chłopca, szkołę zamknięto, a bracia wrócili do Irlandii.
Rok później jednak musiał pojechać tam ponownie, kontynuować naukę - tym razem już pełen pozytywnych odczuć. Jako nastolatek nauczył się kochać poezję, zwłaszcza dzieła Homera i Wergiliusza. Zainteresował się też wówczas językami nowożytnymi, doskonaląc francuski, niemiecki, włoski.

W 1916 roku został przyjęty na jedną z dwóch legendarnych uczelni angielskich - Uniwersytet w Oksfordzie. Mimo tego sukcesu, bez wahania zgłosił się do armii, by walczyć w okopach południowej Francji podczas pierwszej wojny światowej.
Po jej zakończeniu powrócił do Oksfordu, gdzie z entuzjazmem podjął studia i ukończył je z wyróżnieniem z literatury greckiej i łacińskiej, filozofii, starożytnej historii i literatury angielskiej oraz został wybrany na prestiżowe stanowisko wykładowcy Magdalen College w Oksfordzie. Pracował tam jako profesor literatury średniowiecznej i renesansu przez kolejnych 29 lat.

Oprócz spełniania nauczycielskich obowiązków, Lewis rozpoczął też wydawać swoje książki. Jego pierwsza publikacja The Pilgrim's Regress dotyczyła jego osobistej ekspedycji do świata wiary chrześcijańskiej. Inne prace, które powstały w tym okresie ugruntowały jego wizerunek nie tylko jako autora książek religijnych, ale też twórcy rozpraw akademickich i popularnych powieści. Wśród jego prac znajduje się Alegoria miłości, która do dziś uważana jest doskonałe studium miłości w literaturze od średniowiecza do czasów szekspirowskich. Z kolei Z milczącej planety było pierwszą częścią trylogii fantasty, której główny bohater przypomina nieco przyjaciela Lewisa - J.R.R. Tolkiena, autora dziecięcej klasyki - Hobbita.
Początkowo, kiedy Lewis rozpoczął pisanie książek dla dzieci, wydawcy i niektórzy z przyjaciół próbowali mu to odradzać. Sądzili, iż mogłoby to zaszkodzić jego reputacji jak twórcy poważnych rozpraw naukowych. Zwłaszcza pierwsza część Opowieści z Narnii była surowo krytykowana przez Tolkiena. Uważał on, iż w Lwie, czarownicy i starej szafie zbyt wiele elementów nie współgra, jak chociażby wszechmocny lew i złe wiedźmy, mówiące zwierzęta i dzieci? Na szczęście, Lewis nie usłuchał żadnego z tych głosów.
Wkrótce po wydaniu Lwa, czarownicy i starej szafy, Lewis napisał sześć kolejnych książek z cyklu Opowieści z Narnii, a wieńczącą serię - Ostatnią Bitwę publikując w 1956 roku. Pomimo tego, iż książki nie zdobyły początkowo uznania krytyków, to szybko spodobały się czytelnikom i popularność zyskały dzięki niesionej z ust do ust pochwale. Od tego czasu Opowieści z Narnii sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy i znalazły swoje miejsce pośród najbardziej ukochanych i poczytnych książek literatury dziecięcej.

Po ukończeniu serii, Lewis pisał dalej, poruszając tematy religijne i autobiograficzne, ale już na znacznie mniejszą skalę. Czas swój poświęcał ciężko chorej żonie, Joy Gredsham, którą poślubił w 1956 roku, a która zmarła na raka w roku 1960.
Po jej śmierci Lewis sam podupadł na zdrowiu i latem 1963 roku zrezygnował z posady w Cambridge. Jego śmierć, która nastąpiła w dniu zabójstwa prezydenta Kennedy'ego, 22 listopada 1963 roku i była jedynie wzmiankowana. Niemniej jednak, w pamięci czytelników na całym świecie pozostanie jako autor zachwycający i inspirujący coraz to nowe pokolenia.

 

Kategorie

Książki / Duchowość / Ogólna

Książki / Literatura piękna / Powieść

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni