Biografie, autobiografie

Okładka
Dariusz Kulesza
Seria poświęcona jest wybitnym polskim pisarzom - ich twórczości ujmowanej przez nich samych i interpretowanej przez krytyków jako projekt egzystencjalny, jako próba ustanowienia i zapisania siebie i swojego sposobu odczytywania sensów rzeczywistości, indywidualnego oglądu różnych jej sfer - społecznej, politycznej, etycznej, kulturowej, metafizycznej. Istotnymi kategoriami wyjaśniającymi pisarskie dzieło są w tym przypadku biografia, tożsamość oraz kształtujące je szeroko rozumiane doświadczenie: cielesne i zmysłowe, psychiczne i społeczne, historyczne i polityczne, etniczne i estetyczne, religijne i duchowe. Z perspektywy pisarstwa i losu Zofii Kossak ważna jest wartość ofiarnego poświęcenia: ostatecznego, heroicznego, męczeńskiego urzeczywistnienia wiary. Taka postawa wymaga literackiego udokumentowania i świadectwa życia, tekstu pokazującego konieczność i bezcenność ofiary oraz egzystencji zdolnej taki tekst potwierdzić. Nie ulega wątpliwości, że po Zofii Kossak pozostała i hagiograficzna literatura, i świadectwo życia, które w wielu aspektach literaturę tego typu potwierdza.
Z Wprowadzenia
Twórczość Zofii Kossak-Szczuckiej w opowieści Dariusza Kuleszy to literatura chrześcijańska, osobna, samotna, motywowana religijnie rozumianą służbą. Autor pokazuje ją w kontekście następujących trzech kategorii: rodzina, Polska i wiara, śledząc w kolejnych rozdziałach kluczową dla Kossak tematykę ideową, obecną zarówno w książkach powstałych przed wojną, w Proteście!, jaki i w tekstach opublikowanych już po wojnie. Czytelnik znajdzie tu oryginalne, nowe interpretacje takich dzieł Kossak, jak: Pożoga, Ku swoim, Dziedzictwo, Nieznany kraj, Prorest!, Z otchłani, Szaleńcy Boży, Krzyżowcy, Przymierze. Na tle biografii pisarki może wraz z autorem brać udział w dyskusji o chrześcijańskiej literaturze, historiozofii, hagiografii czy modelu chrześcijańskiej egzystencji, a wreszcie na koniec o miejscu Zofii Kossak-Szczuckiej w historii literatury.
44,90 zł
44,90 zł
Okładka
Paweł Zuchniewicz
Stanisława Umińska na początku lat dwudziestych XX wieku była wschodzącą gwiazdą Teatru Polskiego. W 1923 roku poznała krytyka sztuki, malarza i pisarza, Jana Żyznowskiego, w którym się zakochała z wzajemnością. Gdy u Żyzynowskiego zdiagnozowano raka, a jego stan był beznadziejny, sięgnęła po rewolwer i pozbawiła go życia. Oskarżona o zabójstwo została uniewinniona przez sąd, lecz sama sobie nie mogła wybaczyć.

Wróciła do wiary i wstąpiła do Stowarzyszenia "Samarytanki" (dziś to Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego). Pracowała wśród byłych prostytutek i dzieci z najgorszymi upośledzeniami. W czasie okupacji w domu dla upadłych dziewcząt organizowała spektakle teatralne reżyserowane przez Leona Schillera.Do śmierci w 1977 roku pracowała w ośrodkach, prowadzonych przez jej zakon.
67,90 zł
67,90 zł
Okładka
Trace Borman
Biografia autorstwa Tracy Borman ukazuje nie tylko makiawelicznego polityka, lecz także lojalnego sługę, wspaniałego przyjaciela i rewolucjonistę, który odmienił oblicze XVI-wiecznej Anglii. Thomas Cromwell był odpowiedzialny za kasatę zakonów w królestwie, zniszczenie kościołów i dzieł sztuki. Oskarżano go o zamordowanie Katarzyny Aragońskiej i skazanie Anny Boleyn. A jaka jest prawda?

To historia najbardziej zaufanego doradcy Henryka VIII prawnika, księgowego i najemnika, który obiecał uczynić angielskiego władcę najbogatszym monarchą w Europie. To dzieje syna prostego kowala, który wspiął się na szczyt politycznej kariery, by skończyć na szafocie.

Czy poznanie prawdy o Cromwellu w ogóle jest możliwe? Od dawna wśród historyków panuje pogląd, że pokaźny zbiór listów Cromwella może jedynie służyć za punkt wyjścia do jego oceny jako osoby publicznej, a materiały na temat jego życia prywatnego, charakteru, przekonań i poglądów są w najlepszym razie fragmentaryczne. Tymczasem, przygotowując się do pisania biografii Cromwella, odkryłam, jak bardzo w tej kwestii się mylono. Gdy zestawimy fragmenty listów Cromwella, jego notatki i rachunki skonfiskowane przy aresztowaniu, zaczyna się rysować fascynujący i niesłychanie intymny portret najważniejszego ministra króla Henryka VIII.
65,00 zł
65,00 zł
Okładka
Tomasz P. Terlikowski
Najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Tajemnice i wszystkie twarze Judasza w książce Tomasza P. Terlikowskiego.

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Kim był Judasz?

Tomasz P. Terlikowski proponuje świeże - biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne - spojrzenie na postać Judasza. Czy w ogóle istniał? Co o nim wiemy, a czego nie? Co jest pewne, a czego się domyślamy? Jak możemy rozumieć jego historię? Być może Judasz, zanim dołączył do grona apostołów, był zwykłym handlarzem. Jednak możliwe również, że był on, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, terrorystą walczącym z bronią w ręku o wyzwolenie Izraela spod rzymskiego jarzma. Dlaczego uwierzył Jezusowi? Czy zdradził go z żądzy zysku, czy powodem było rozczarowanie i utrata wiary? Czy był niezbędnym elementem historii stanowiącej fundament chrześcijaństwa? Dlaczego jest tak ważny dla gnostyków?

Ta książka ma również dla Terlikowskiego wymiar osobisty, rozliczeniowy: oto biografia Judasza napisana z pasją przez autora, którego przecież nieraz nazwano właśnie Judaszem, zdrajcą polskiego Kościoła.
59,90 zł
59,90 zł
Okładka
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
Wyjątkowa kobieta

Czy znasz Józefę Hałacińską? To kobieta wyjątkowa, bezwarunkowo przez całe życie zakochana w Jezusie. Teraz w ręce czytelników trafia historia jej życia opisana w niecodzienny sposób.

Beletryzowana opowieść

„Ciągle zakochana” to beletryzowana opowieść o Józefie - założycielce zgromadzenia sióstr pasjonistek, której odwaga, duchowa twórczość i wielka pracowitość miała źródło w miłości do Jezusa. Nie poddawała się życiowym przeciwnościom, zawsze gotowa czynić to, czego On od niej oczekiwał, i iść tam, dokąd ją posyłał.

Żywa tęsknota za Bogiem

Historia życia Józefy Hałacińskiej to fascynująca lektura, która może zrodzić także w czytelniku żywą tęsknotę za Bogiem, wdzięczność za Jego miłość i poniesione cierpienie, a także gotowość niesienia pomocy będącym w potrzebie.
29,95 zł
29,95 zł
Okładka
ks. Bronisław Kant SDB
Biografia matki Redempty Genowefy Śledzińskiej, przełożonej Generalnej Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego De Saxia.
24,90 zł
24,90 zł
Okładka
Katarzyna Szkarpetowska, Jacek Piotrowicz
Świadectwo Jacka Piotrowicza.
W korespondencji z Efezjanami Paweł pisał: "Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym" (Ef 4,29). Taka właśnie jest ta książka! Budująca i wyświadczająca dobro! Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić do lektury!
39,00 zł
39,00 zł
Okładka
Anna Łagodzińska, ks. Aleksander Woźny
Biografia sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego, charyzmatycznego spowiednika i duszpasterza, napisana w formie pasjonującej powieści. "Podobno to nie my, ale święci wybierają nas. Ta książka, którą trzymasz w swoich rękach, jest zaproszeniem. Zaproszeniem, by się poznać, może zaprzyjaźnić. To On – Ksan – ksiądz Aleksander Woźny zrobił pierwszy krok. Pozwól, by zabrał Ciebie w podróż. Poznaj jego świat – świat dziecka, młodego chłopaka i świat kapłana zmierzającego ku świętości. Pozwól, by poprowadził Cię za rękę. Nieważne, ile masz lat, co w życiu robisz. Ksiądz Woźny był człowiekiem, którego nie można zamknąć w żadnych ramach. Będąc dojrzałym kapłanem, przewodnikiem i kierownikiem duchowym dla wielu osób poszukujących Boga, do końca życia pozostał ufnym, radosnym, otwartym na świat Bożym dzieckiem. Zapomniałeś już, jak to jest być dzieckiem? Dobrze więc, że poznasz Aleksandra. Pytasz: dla kogo jest ta książka? Dla każdego, kto pragnie świętości” (Anna Łagodzińska).
29,00 zł
29,00 zł
Okładka
ks. Józef Alojzy Maria Łabędź SSP
Biografia ks. Alojzego Łabędzia Są ludzie, którzy za życia wydają się bardzo zwyczajni, a dopiero po śmierci można docenić, w jak cudowny sposób Bóg przez nich działał i jak wielkie dzieła przez nich uczynił. Taką postacią był bez cienia wątpliwości ks. Józef Alojzy Maria Łabędź. Teraz w ręce czytelników trafia biografia tego niezwykłego zakonnika.

Samotny przedstawiciel
Historia ks. Łabędzia to dzieje samotnego przedstawiciela zgromadzenia Towarzystwa Świętego Pawła w powojennej Polsce, którego misja niesamowicie pomogła w odrodzeniu działalności zgromadzenia 10 lat po jego śmierci. Jego postawa stała się wzorem dla kolejnych pokoleń księży i braci paulistów w Polsce.
17,96 zł
17,96 zł
Okładka %
Czesław Ryszka
Książka jest opowieścią o człowieku niezłomnym choć pełnym sprzeczności, o świętym, o wielkim orędowniku naszej Ojczyzny w Niebie. Dzieje św. Andrzeja Boboli rzucone zostały na tło historii Rzeczypospolitej, co czyni ją szczególnie barwną i zarazem pouczającą. Potrzebujemy dzisiaj mocnego świadectwa wiary płynącego nie z deklaracji, ale przede wszystkim z postawy życia. Na obecne trudne czasy trudno o lepszy wzór, o lepszy przykład dla nas wierzących niż urodzony w Strachocinie św. Andrzej Bobola. Książka ta, którą przeczytacie jednym tchem, pomaga w odróżnieniu prawdy od fałszu, dobra od zła, wolności od zniewolenia, tworzenia od niszczenia, kultury życia od cywilizacji śmierci. Opowieść wzbogaca 170 starannie dobranych ilustracji.
84,00 zł 79,99 zł
84,00 zł 79,99 zł
Okładka
Milena Kindziuk
"Nie były to matki idealne, wolne od wad i słabości. Dla swych dzieci potrafiły być surowe i apodyktyczne, jak Marianna Kolbe, która sama o sobie mówiła: „Zawsze czułam się niezdolna stać się dobrą żoną i matką”. Bywały kategoryczne, jak Marianna Popiełuszko: „Musiało być tak, jak powiedziałam, i koniec!”. Niekiedy nadopiekuńcze, jak Święta Monika czy Święta Sylwia – obie aż nadto troszczyły się o dorosłych już synów: Świętego Augustyna oraz papieża Grzegorza Wielkiego. Niektóre zmarły przedwcześnie, jak Emilia Wojtyłowa – matka św. Jana Pawła II czy św. Zelia Martin – matka św. Teresy z Lisieux, a mimo to wywarły ogromny wpływ na swe dzieci. Gdyby nie ich dzieci, które wyrosły na wielkich i znanych świętych, z pewnością świat nie usłyszałby o tych kobietach. Dobrze, że nie są zapomniane. Ich życie może stanowić inspirację dla współczesnych kobiet. Święta Monika uchodzi za najlepszą patronkę matek, których dzieci się zagubiły i pozostają daleko od wiary i Kościoła. Jej życie wskazuje, jak wiele może modlitwa matki za dziecko. (fragment książki)
49,90 zł
49,90 zł
Okładka
Wdzięczny Papieżowi Franciszkowi za decyzję o beatyfikacji polskiej Rodziny Ulmów pierwszej w historii Kościoła (rodzice i siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone) zachęcam wszystkich, by odwiedzili wieś Markowa na Podkarpaciu. Bo tu, w trakcie II wojny światowej, wiele rodzin spieszyło z pomocą osobom o żydowskim pochodzeniu pomimo tego, że wszystkim groziła za to śmierć ze strony niemieckich okupantów. Tam można zapoznać się z historią Rodziny Ulmów. Będzie nam łatwiej zrozumieć, że Oni pomagali pomimo świadomości ryzyka, jakie podejmują. Dlatego, pomimo tego wszystkiego co ich otaczało, starali się żyć normalnie, uczyć i wychowywać dzieci. Poznamy Józefa Ulmę, na tamte czasy i swoje wykształcenie znakomitego fotografa, rolnika, pszczelarza, działacza społecznego; Jego Żonę Wiktorię noszącą pod sercem kolejne dziecko, dobrą i troskliwą Matkę; ich dzieci ciekawe świata, otwarte na pomoc potrzebującym, niespodziewające się zbliżającej tragedii i kresu swojego życia. Dzieci, które 24 marca 1944, przed swoją śmiercią, były świadkami zamordowania Żydów i swoich rodziców. Ich historię w jakimś sensie utrwalił na zdjęciach sam bł. Józef. Ten album pozwala cofnąć się w tamte czasy, poczuć atmosferę tej niezwykłej Rodziny i miejscowości. Zdjęcia Grzegorza Gałązki, znanego i cenionego fotografa dzisiejszych czasów, uzupełniają tę historię można powiedzieć przenoszą ją w nasze czasy. Warto zatrzymać się i zrozumieć, że nic nie jest dane na zawsze, że każdy totalitaryzm prowadzi do tragedii, do tego, że giną niewinni ludzie, często bezbronni jak dzieci. Z podziwem spójrzmy na pozostałe rodziny pomagające Żydom, które kontynuowały swoje wsparcie po tej straszliwej zbrodni, zdając sobie sprawę z grożącego im coraz większego niebezpieczeństwa. Muzeum Ulmów, skansen z zachowaną Chatą Szylarów, parafialny cmentarz i kościół, wreszcie cmentarz w Jagielle-Niechciałkach to miejsca, które każdy z nas powinien odwiedzić, by móc zrozumieć tę niezwykłą historię. Dziękuję Panom Marszałkowi Województwa Podkarpackiego Władysławowi Ortylowi za wsparcie tej publikacji oraz Grzegorzowi Gałązce za dokończenie historii bł. Józefa i Jego Najbliższych, i cieszę się, że rodziny zyskały 10 września 2023 r. swoich orędowników, dzięki którym możemy prosić Pana o wsparcie i błogosławieństwo dla nas tu na ziemi.
60,00 zł
60,00 zł
Okładka
Piotr Żyłka, Patryk Galewski
Ksiądz Jan Kaczkowski nazywał go swoim „synkiem”.

Dzięki filmowi Johnny ich niezwykłą relację poznała cała Polska.

Najlepiej jego historię streszczają tatuaże, które ma na rękach. Kiedyś na lewej było jasne przesłanie – CHWDP. Dalej tam jest, ale teraz przykryte innymi tatuażami, na których widać Patryka z rodziną, wyciągniętą pomocną dłoń i sylwetkę pewnego znanego księdza „onkocelebryty”.

Johnny wyciągnął go z dna i – jak mówią bliscy ks. Kaczkowskiego – w pozabiologiczny sposób przekazał mu swoje DNA.

W rozmowie z Piotrem Żyłką Patryk jest do bólu szczery. Mówi o trudnym dzieciństwie, wsiąknięciu w przestępczy półświatek, przemocy, narkotykach, pobytach za kratami i o sensie, którego zabrakło, co doprowadziło go do kilku prób samobójczych.

To także opowieść o ks. Kaczkowskim, jakiego nie znamy – widzianym oczami wychowanka i przyjaciela.

Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który się nie poddał, opowieść o sercach bijących „na pełnej petardzie”, o relacji, która zmieniła wszystko. I o tym, że nikogo nie wolno skreślać, bo każdy zasługuje na drugą szansę.

Poznaj prawdziwą historię Patryka Galewskiego.
54,99 zł
54,99 zł
Okładka %
Maria Okońska
Przez Maryję wszystko dla Boga. Wspomnienia to część pamiętnika Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, ukazująca jej drogę życia i powołania.
92,00 zł 89,00 zł
92,00 zł 89,00 zł
Okładka
Maria Okońska
Przez Maryję wszystko dla Boga. Wspomnienia 1948–1965 to druga część pamiętnika Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, ukazująca jej drogę życia i powołania.

8 grudnia 1954 roku o godzinie 23.00, wyszłam na wały; były tej nocy otwarte. Stanęłam przy IV stacji drogi krzyżowej i objęłam wzrokiem Jasną Górę; była cudownie oświetlona, a wieża wyglądała jak zjawisko na tle roziskrzonego gwiazdami nieba. Miałam poczucie, że zbliża się jakiś wielki cud w Narodzie. Jakiś cud Boga przez Matkę Najświętszą, i to Jasnogórską, że jestem z tym cudem związana bardzo osobiście, bardzo ściśle. […]

„Maryjo, Królowo Polski – wołało moje serce – użyj mnie, jak chcesz, bylebym tylko mogła w Tobie i przez Ciebie pomóc Ojcu, którego wybrałaś dla ratowania wolności Kościoła w Polsce! […]

Masz mnie całą do dyspozycji!”.
47,00 zł
47,00 zł
Okładka
Maria Okońska
Przez Maryję wszystko dla Boga to wspomnienia ukazujące drogę życia i powołania Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Maria Okońska współpracowała z Prymasem Tysiąclecia przez 39 lat. Wraz z członkiniami Instytutu wspierała go modlitwą i ofiarną pracą. Jako redaktor opracowywała teksty przemówień tego wielkiego Nauczyciela Narodu. Kierowana żarem miłości do Matki Najświętszej współpracowała z Jasną Górą i Komisją Maryjną Episkopatu dla zwycięstwa Tej, która „dana jest jako pomoc ku obronie Narodu polskiego”.
45,00 zł
45,00 zł
Okładka
o. Omer Englebert
Beletryzowana biografia św. Franciszka zachwycającego swoją prostotą, a zarazem bogactwem szczegółów.
30,00 zł
30,00 zł
Okładka %
Humphrey Carpenter
Jedyna „autoryzowana” biografia twórcy Śródziemia, która przybliża czytelnikom niezwykłą osobowość oraz przedstawia bogactwo informacji o życiu i pracy pisarza.

Niewielu pisarzy w historii wywarło taki wpływ na czytelników jak J.R.R. Tolkien, którego imponująca powieść Władca Pierścieni przekroczyła ograniczenia czasu, wieku i narodowości, stając się lekturą obowiązkową dla milionów ludzi. Nawet obecnie, wiele lat po śmierci Tolkiena, przychodzą na adres wydawcy listy do niego, pełne pytań o jego życie, o to, jak to się stało, że zaczął pisać o hobbitach, czarodziejach, krasnoludach i elfach. Dla wielu czytelników Tolkien nie umarł. Niniejsza biografia przynosi odpowiedzi na ich pytania oraz podsuwa możliwe rozwiązania innych kwestii.
79,90 zł 74,00 zł
79,90 zł 74,00 zł
Okładka %
Jesus Gil, Enrique Muñiz
Biografia niezwykłej postaci w historii XX wieku, św. Josemaríi Escrivy de Balaguera – założyciela Opus Dei. Liczy się tylko Jezus to publikacja bogata edytorsko: ilustrowana ponad 300 zdjęciami, mapami, infografikami i faksymile notatek. Przywołuje na myśl słynne powiedzenie, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiące słów – tak właśnie jest w przypadku tej publikacji. W albumie znajduje się wiele fotografii publikowanych po raz pierwszy, a ponadto 15 map i infografik oraz 10 odręcznych tekstów „świętego spraw codziennych” i „pracy ofiarowywanej Bogu”. Wszystko to pozwala czytelnikowi doświadczyć bliskości duchowej św. Josemaríi Escrivy.

Tytuł oryginału Que solo Jesús se luzca jest rodzajem motta św. Josemaríi (stanowi parafrazę jego słów) – pochodzi ze zdania, które wypowiedział w kontekście uroczystości przygotowywanych przez jego współpracowników na jego cześć: „Nie chcę, żeby przygotowywano jakiekolwiek uroczystości, ponieważ pragnę spędzić ten jubileusz w zgodzie z moją zwykłą zasadą postępowania: ukryć się i zniknąć – aby liczył się tylko Jezus”.
39,00 zł 37,00 zł
39,00 zł 37,00 zł
Okładka
Roman Warszewski
Podróżowała samotnie lub wraz mężem Tonym Halikiem, odkrywała nieznane, docierała tam, gdzie nie było bezpiecznie.

Kiedy granice były zamknięte, a dalekie podróże niemożliwe, ona opowiadała o świecie zza kurtyn i oceanów. Nikt i nic nie mogło jej zatrzymać. Dziennikarka, legendarna redaktorka „Kontynentów”, gwiazda telewizji, współtwórczyni programu „Pieprz i wanilia”, krytyczka i kolekcjonerka sztuki.

Jej droga na szczyty nie była łatwa. Za swoje odważne decyzje często musiała płacić wysoką cenę. Krótko po wojnie działała w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, za co trafiła do więzienia, a odsiadka przypominała o sobie przez wiele lat. W świecie pełnym wielkich podróżników wybierała własną drogę, przecierając szlaki kolejnym globtroterkom. Z życia czerpała, ile się tylko da. Także w miłości, ramię w ramię z Tonym Halikiem.

Pierwsza biografia Elżbiety Dzikowskiej to opowieść o niezwykłej kobiecie i jej życiu pełnym pasji i wyzwań. Odkrywa nieznane dotąd fakty i pozwala zrozumieć jej fenomen. To także relacja z podróży do tajemniczej stolicy Inków Vilcabamby, w którą autor wyrusza wspólnie z bohaterką. Podróż ta jest pretekstem, by opowiedzieć o jej pełnym kolorów, zapachów i dźwięków życiu.
59,98 zł
59,98 zł