Powrót na poprzednią stronę

Kościoły Zachodnie

Kościoły Zachodnie

Chrześcijańskie tablice encyklopedyczne tom III

Michaele Peterson, Michaele Peterson, Robert C. Walton

Oficyna Wydawnicza VOCATIO Warszawa 2008

ISBN: 978-83-7492-046-9
Prymasowska Seria Biblijna (seria)
seria: Prymasowska Seria Biblijna
format: 168x235, stron: 864, oprawa: twarda

INDEKS: VOC0352B21803

Cena: 180,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Trzeci tom Chrześcijańskich tablic encyklopedycznych obejmuje dzieje Kościoła Zachodniego. Swoistą i ważną cechą tej pozycji jest posłużenie się tabelami i wykresami. Pozwoliło to na zgromadzenie stosunkowo dużego materiału w formie zwięzłej i przejrzystej. Książka łączy więc zalety encyklopedii i podręcznika.
To obszerne przedstawienie historii chrześcijaństwa na Zachodzie wykorzystuje cztery spokrewnione książki, w oryginale amerykańskim wydane osobno. Pierwsza część syntetycznie prezentuje całą historię Kościoła, najważniejsze wydarzenia i zjawiska z jego dziejów, także teologiczne. Następne dwie zawieraja wiadomości bardziej szczegółowe z epoki starożytnej, zarówno na Wschodzie jak na Zachodzie, oraz średniowiecznej, a potem na temat rozwoju protestantyzmu w rozmaitych odmianach. Na końcu można jeszcze znaleźć zestawienie mnogich wyznań protestanckich w USA w formie drzew genealogicznych. Układ tych części jest zasadniczo problemowy, choć zagadnienia przedstawiono według kolejnych epok. Większość tomu zajmuje natomiast osobne, duże zestawienie chronologii zachodniego chrześcijaństwa, rok po roku.
Ze względu na powstanie tych opracowań w USA, stosunkowo dużo miejsca poświęcono nowszemu protestantyzmowi. W tych partiach znajdziemy wiadomości w języku polskim praktycznie dotąd niedostępne, gdyż historia i teologia chrześcijaństwa amerykańskiego jest u nas bardzo mało znana.
Prof. dr hab. Michał Wojciechowski

 

Kategorie

Książki / Kościół Katolicki / Historia Kościoła

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni